Ramazan Bayramı 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!

Ramazan Bayramı 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!

PAYLAŞ
Ramazan Bayramı 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!
Ramazan Bayramı 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak!

Koronavirüs etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla pek çok tedbir alınıyor. Bu tedbirlerden en önemlisi ise sokağa çıkma yasağı. Kalabalık kitlelerin birbirleriyle etkileşime geçmelerini engelleyen bu sistem insanların virüsü taşımalarını ve farklı insanlara bulaştırmalarını engelliyor. Bu önlem şu anda belirli aralıklarla ülkemizde de uygulanıyor. İnsanların sıklıkla dışarıda bulunduğu hafta sonları ve resmi tatiller şu ana kadar sokağa çıkma yasağı uygulamasının uygulandığı günlerdi. Ancak Ramazan Bayramı da giderek yaklaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası önemli kararlar alındı. Gerçekleştirilen toplantının ardından merakla beklenen açıklama da geldi. Koronavirüse karşı alınan önlemler ve salgın hakkında açıklamalarda bulunuldu. Ayrıca Ramazan Bayramı süresince ne gibi önlemler alınacağı da açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamalarda koronavirüs salgını sonrası hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, hastalığın dünya çapında sona ermeden tamamen kurtulduğumuzu söylemenin mümkün olmayacağını söyledi.

ramazan-bayraminda-81-ilde-sokaga-cikma-yasagi-uygulanacak

Cumhurbaşkanı, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Bu haftaki toplantımızın en önemli konusu koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmelerdi. Türkiye’nin salgınla mücadelesi başarıyla sürüyor. Küresel düzeyde etkili olan bu salgın tehdidinin ortadan kalkması küresel olarak mümkün olmalıdır. Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya tamamen kapatıp günlük hayatı tümüyle durdurup salgının bitişini bekleyemeyiz. Yapmamız gereken, hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemektir. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü hayatımızın değişmezi olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme sürecinin yaklaştığını dile getirerek, “Yeni vaka sayısını en kısa sürede kesmemiz gerekiyor. Bunu başarmak 83 milyon olarak bizim elimizdedir. Normalleşme takviminin vaka sayısının çok daha aşağı düşmesiyle mümkündür. Olumsuz bir gelişme olursa bazı tedbirleri daha sert bir şekilde uygulamak zorunda kalabiliriz. Normalleşme takvimini adım adım hayata geçiriyoruz. Geçen hafta; berber, kuaför, AVM gibi yerler yeniden faaliyet geçti. Genel olarak bu uygulamanın iyi gittiğini görüyoruz. 15 ilimizde cumartesi gününden beri devam eden sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum.”

81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı

ramazan-bayraminda-81-ilde-sokaga-cikma-yasagi-uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı’nda 81 ilde sokağa çıkma yasağının devam edeceğini belirtti. Erdoğan, “23/24/25/26 Mayıs’ta 81 ilimizden tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır. Çarşamba günü gençlerimizle ilgili esneklik yine uygulanacaktır. Seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.” dedi.