Tarım ve Orman Bakanlığı Ülkeye Egzotik Hayvan Girişini Durdurdu!

Tarım ve Orman Bakanlığı Ülkeye Egzotik Hayvan Girişini Durdurdu!

PAYLAŞ
Tarım ve Orman Bakanlığı Ülkeye Egzotik Hayvan Girişini Durdurdu!
Tarım ve Orman Bakanlığı Ülkeye Egzotik Hayvan Girişini Durdurdu!

Tarım ve Orman Bakanlığı Ülkeye Egzotik Hayvan Girişini Durdurdu! Koronavirüs giderek daha fazla can almaya devam ediyor. 150 binden fazla kişiye bulaştığı resmileşen virüs 5 bin 800’den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Enfekte olan kişi sayısıyla ilgili olarak bazı araştırmacılar resmi olmayan sayının bunun iki katı olduğu görüşünde.

Ülkemizde de etkilerini hissettiren koronavirüs bizleri önlemler almaya itiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından resmi olarak onaylanan ilk vakanın ardından toplamda 18 kişide rastlanıldığı açıklandı. Yapılan bu açıklamayla birlikte herkesin daha dikkatli olması gerektiği birçok kez vurgulandı.

tarim-ve-orman-bakanligi-ulkeye-egzotik-hayvan-girisini-durdurdu

Ancak yalnızca halktan önlem alınması beklenmiyor. Bu süreçte ülkemizde çeşitli bakanlıklar tarafından da önlemler alınmakta. Bunlardan biri de Tarım ve Orman Bakanlığı. Aldıkları son kararla birlikte koronavirüse karşı önlemleri arttırdıklarını duyurdular. Bu önlem kapsamında ülkeye egzotik ve pet hayvan girişlerini durdukları belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Koronavirüs tedbirleri kapsamında egzotik ve pet hayvanların ülkeye girişi durdurulmuştur. Kovid-19’un hayvanlarda teşhisine yönelik gerekli altyapı mevcut olup süreç titizlikle takip edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Araştırmacıların belirttiğine göre hayvanlarda çok çeşitli virüs türleri bulunuyor. Bunlardan birçoğu ise henüz keşfedilmemiş durumda. Koronavirüs de hayvanlarda görülebiliyor. Bilim insanları çok nadir yaşansa da virüsün hayvanlardan insanlara geçebileceğini belirtiyor.  Bu ihtimalin ortadan kaldırılması adına böyle bir alındığı duyuruldu.

tarim-ve-orman-bakanligi-ulkeye-egzotik-hayvan-girisini-durdurdu

Ayrıca yapılan açıklamada yer verilen diğer bir önemli detay ise gıda stoklarının yeterli düzeyde olduğuyla ilgiliydi. Stok yeterliliği dışında hijyen kuralları konusunda da kontrollerin sıkılaştırılacağı ve kolluk kuvvetlerinin de bu konuda destek sağlayabileceği açıklandı.

“81 ilde il ve ilçe müdürlüklerimizce gıda işyerlerinde Gıda Hijyen Yönetmeliği ve Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği hükümlerinin sağlandığına yönelik denetimler üst düzeye çıkartılmıştır.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından Koronavirüse Karşı Alınan Tedbirler ile İlgili Yapılan Açıklama

 • Tarım ve Orman Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili bakanlıklarla ilk andan itibaren koordineli olarak çalışmalarını yürütüyor.
 • Bakanlığımız bünyesinde Covid19-Korona Virüs değerlendirme ve takip çalışmalarını yürütmek üzere bir Çalışma Grubu oluşturulmuştur. 7/24 teyakkuz halinde çalışmalarını sürdürmektedir.
 • Öncelikle belirtmek gerekir ki, ihtiyaç duyulan her türlü gıdaya ait sektörün stokları yeterli düzeydedir.
 • 81 ilde il ve ilçe müdürlüklerimizce gıda işyerlerinde Gıda Hijyen Yönetmeliği ve Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği hükümlerinin sağlandığına yönelik denetimler üst düzeye çıkartılmıştır.
 • Gıda işletmelerinde hammadde tedariklerinde ve ürün teslimatlarında gerekli hijyen kurallarının en üst seviyede sağlanmaya başlanılmıştır.
 • Gıda denetim ekiplerimiz, açıkta satılan gıda maddelerinin arzında hijyen kurallarına azami özen gösterilmesini sağlayacak, gerekli özen göstermeyenlerin ürün arzına izin verilmeyecektir.
 • Durumun hassasiyeti nedeniyle gerekirse kolluk güçlerinden destek istenecek, il ve ilçe mülki amirlerle irtibat kurulacaktır.
 • Öncelikle toplu tüketim yerleri olmak üzere tüm gıda işletmelerindeki gıda çalışanlarının genel şartlar, el hijyeni, işyeri davranış kuralları ve personel hijyen eğitimi gibi personel hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymaları, virüsün yayılmasını önlemede büyük önem arz etmektedir. Bu konuda tüm il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinde görevli kontrol görevlilerimiz gereken hassasiyeti göstermekte ve yapılan resmi kontrollerde bu hususlara çok daha fazla dikkat edilmesi sağlanmaya başlanmıştır.
 • Çin’den ithal edilen su ürünleri ve hayvansal ürün girişi Ocak ayında alınan karar doğrultusunda durdurulmuş olup, mevcut uygulamamız devam etmektedir.
 • Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın Alo174 Gıda Hattı ile WhatsApp İhbar Hattı (0 501 174 0 174) vatandaşlarımızın ihbar, şikâyet, soru ve sorunlarına ilişkin 7/24 hizmet vermektedir.
 • Covid19 Virüsün hayvanlarda teşhisine yönelik gerekli altyapı mevcut olup süreç titizlikle takip edilmektedir.
 • Egzotik ve Pet Hayvanların ülkeye girişi durdurulmuştur.