Türkiye, En Çok Koronavirüs Vakası Görülen 10. Ülke Oldu!

Türkiye, En Çok Koronavirüs Vakası Görülen 10. Ülke Oldu!

PAYLAŞ
Türkiye, En Çok Koronavirüs Vakası Görülen 10. Ülke Oldu!
Türkiye, En Çok Koronavirüs Vakası Görülen 10. Ülke Oldu!

Türkiye, En Çok Koronavirüs Vakası Görülen 10. Ülke Oldu! 2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan CoVID-19 salgını dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Koronavirüs Çin ile sınırlı kalmayarak hızlı bir şekilde birçok ülkeye sıçramayı başardı. Hayatı pek çok yönden olumsuz etkileyen koronavirüs ülkemizde de etkilerini hissettirmeye başladı.

Mart ayında ülkemize giriş yapan koronavirüse karşı önlemler alınmaya başlandı. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen vaka sayısı artmaya devam ediyor. Şu an ülkemizde 13.531 koronavirüs vakası bulunuyor. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 18 Mart’ta ilk kez bir hastanın koronavirüs sebebiyle hayatını kaybettiğini dile getirmişti ve şu şekilde bir açıklama yapmıştı:

“Olayın Çin’de çıkmasından sonra niteliğini ilk kavrayan ülkelerden biriyiz. İnsanlık bu tablonun içindeyken tüm dünya ile yoğun ilişkileri olan Türkiye’nin kendini tümden yalıtması imkan dışıydı. Çocuklar ve gençler virüsü kolayca kapabiliyor ancak bu grupta ölüme neredeyse rastlanmıyor. Bu hastalıkta ölüm oranı sanılanın çok altındadır. Hastalığın en ağır seyrettiği kişiler, direnci düşük ve başka hastalığı olan kişilerdir.”

Bu açıklamalardan sonra alınan önlemler sıkılaştırılmıştı. Halkı bilinçlendirmeye yönelik pek çok kamu spotu yayınlanmıştı. Yetkililerin ve ünlü isimlerin birçok platformdan yaptığı uyarılar yeterli olmuş gibi görünmüyor. Çünkü dün itibariyle yapılan açıklamada, toplam vaka sayısının 13 bin 531’e , hayatını kaybedenlerin sayısının ise 214’e yükseldiğini öğrendik.

turkiye-en-cok-koronavirus-vakasi-gorulen-10-ulke-oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “TEST sayımız düne oranla %25,2 arttı. TEST MERKEZİ sayımız 75’e ulaştı. Pozitif vakaların tespitinde daha hızlı ve avantajlıyız. Sosyal izolasyondan taviz vermeyelim. Temas=Risk. Lütfen unutmayalım” ifadelerini kullandı.

Worldometer’da yer alan veriler tüm Dünya’da bildirilen koronavirüs vakalarının sayacını tutuyor diyebiliriz. Türkiye’de koronavirüs ile ilgili tablo oldukça endişe verici. Dün itibariyle açıklanan vaka sayısı ile Türkiye, koronavirüsün en çok görüldüğü 10. ülke sırasına yerleşti. Worldometer’daki verinin TÜBİTAK’ın COVID-19 sayfasındaki verilerle uyuştuğunu da belirtelim. Ayrıca Türkiye, virüsle bağlantılı en çok ölümlü vakanın gerçekleştiği ülkeler arasında da 12.sırada bulunuyor. Worldometer verilerine göre son 10 günde ülkemizdeki vaka sayılarının gelişimi ise virüsün hızla yayıldığının ispatı niteliğinde.

  • 22 Mart / 1.236 vaka
  • 23 Mart / 1.529 vaka
  • 24 Mart / 1.872 vaka
  • 25 Mart / 2.433 vaka
  • 26 Mart / 3.629 vaka
  • 27 Mart / 5.698 vaka
  • 28 Mart / 7.402 vaka
  • 29 Mart / 9.217 vaka
  • 30 Mart / 10.827 vaka
  • 31 Mart / 13.531 vaka