Windows Phone’lara Ses Geldi

Windows Phone’lara Ses Geldi

PAYLAŞ

İşte Windows Phone’un sesli asistanı Cortana. Microsoft’un Windows Phone platformu için üzerinde çalıştığı ses asistanının video görüntüsü internete sızdı.

Son zamanlarda yapılan söylentiler Microsoft’un Windows Phone platformu için Siri ve Google’ın ses asistanı benzeri bir uygulama üzerinde çalıştığı yönündeydi. Hatta şirket bu uygulama için Halo oyununun kahramanın adı olan Cortana kod adını kullanıyor.

Şimdi ise Microsoft’un Windows Phone platformu için üzerinde çalıştığı iddia edilen sesli asistanı gösteren bir video geldi. Ancak ne yazık ki, video görüntüsü oldukça kalitesiz. Twitter kullanıcısı WPLeaks tarafından yayınlanan videoda Cortana kod adlı sesli asistandan görüntüler yer alıyor.

Söylentilere göre Nisan ayında piyasaya sürülecek olan Windows Phone 8.1 ile ve sesli asistan Cortana’da tanıtılacak. Halo oyununun kahramanı Cortana’nın seslendiricisi Jen Taylor yeni uygulamanın sesi olacak. Bildiğimiz kadarıyla işlevsellik olarak sesli asistan, arama sorgularını, randevular, navigasyon, sesli kilit açma ve soruları cevaplama gibi özelliklere sahip olacak.