Yeni Zelanda’da 3 Aydır Koronavirüs Vakası Görülmüyor!

Yeni Zelanda’da 3 Aydır Koronavirüs Vakası Görülmüyor!

PAYLAŞ
Yeni Zelanda'da 3 Aydır Koronavirüs Vakası Görülmüyor!
Yeni Zelanda'da 3 Aydır Koronavirüs Vakası Görülmüyor!

2020 yılının ve son birkaç yılın en büyük olaylarından biri olan ve hayatı tamamıyla olumsuz etkileyen koronavirüs, şu ana kadar 20 milyondan fazla kişiye bulaştı. Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 750 bine yaklaştı. Tüm bu gelişmeler sebebiyle pandemiden dolayı tüm ülkelerin zor günler geçirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak Yeni Zelanda, virüsü kontrol altına almayı başardı ve eski normal günlerine neredeyse dönmek üzere.

5 milyona yakın nüfuslu Güney Pasifik ülkesi Yeni Zelanda virüsün etkilerini ortadan kaldırmaya başladı. Şu ana kadar 1500’e yakın vaka sayısı bildiren ülke, uyguladığı sıkı karantina sistemi sayesinde salgını sonlandırdı. Yeni Zelanda’da geçtiğimiz üç ay içerisinde yalnızca 1 vakaya rastlandı. Yurt dışından dönen bir kişide virüs tespit edilmişti. Ülkeye giriş yaptığı anda tedavi edilerek sağlığına kavuşan kişi daha sonra normal yaşantısına geri döndü.

yeni-zelandada-3-aydir-koronavirus-vakasi-gorulmuyor

Yeni Zelanda’da hayat şu anda normale fazlasıyla yakın. İnsanlar istedikleri toplu etkinliklere katılmakta sıkıntı yaşamıyor ve bir sorun görmüyorlar. Spor müsabakaları, kafe ve restoranlar insanların dilediği gibi gidebildiği birkaç yerden biri. Tabii ki bu durumdan rahatsız olan kişiler de var. Salgın tedbirlerinin azaltılmış olduğunu düşünen bu kişiler, uzmanların ülkenin koronavirüsten tamamen temizlendiğini söylemelerine rağmen tehlikenin henüz geçmediğini savunuyorlar.

Otago Üniversitesi’nde çalışmalar gerçekleştiren Prof. Michael Baker, Avrupa ülkeleriyle Yeni Zelanda arasındaki farkı yaratan şeyin bilimsel çalışmalar ve siyasi aktörlerin süreci iyi yönetmesi olduğunu ifade ediyor. Yeni Zelanda’da virüsün yayılmasını engellemek yerine ortadan kaldırılmaya çalışıldığını belirten Baker, başka ülkelerin de Yeni Zelanda’nın izinden gittiğini dile getiriyor.

Batılı Ülkeler Süreci İyi Yönetemedi!

yeni-zelandada-3-aydir-koronavirus-vakasi-gorulmuyor

Prof. Michael Baker’a göre özellikle de batılı ülkeler, koronavirüs sürecini iyi yönetemediler. Pandeminin getirdiği ekonomik sorunlar ise bunun başlıca sebebi olarak yorumlandı. Baker’a göre pek çok ülke ekonomi ve sağlık arasında denge kuramadı. Bu nedenle de salgın sürecini atlatamadılar.

Yeni Zelanda’nın süreci tamamen hatasız bir şekilde yönetmediğini düşünen Baker, bu hataların telafi edildiğini ve salgından kurtulma konusunda önemli olduğunu ifade ediyor. Şu anda Yeni Zelanda vatandaşları, ülkelerinde hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyor. Gündelik yaşamın, pandemi öncesindeki haline döndüğü ülkede insanlar birbirlerinden korkmadan hayatlarını sürdürebiliyorlar.