Uzaktan Eğitim 31 Mayıs’a Kadar Devam Edecek!

Uzaktan Eğitim 31 Mayıs’a Kadar Devam Edecek!

PAYLAŞ
Uzaktan Eğitim 31 Mayıs'a Kadar Devam Edecek!
Uzaktan Eğitim 31 Mayıs'a Kadar Devam Edecek!

Koronavirüs tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkemizde de vakaların artmasıyla birlikte pek çok önlem alındığını gördük. Bu kapsamda alınan ilk önlemlerden biri de eğitimi ara verilmesi ve okulların kapatılmasıydı. Ancak süreç bitene kadar eğitime ara vermek hem zamanda hem de öğrencilerin emekleri konusunda büyük bir israfa yol açacaktı. Ayrıca ertelemelerden ve sürecin ne kadar süre devam edeceği konusunda net bir tarih verilememesinden dolayı gerilim artacak, öğrenciler zor durumda kalacaktı. Bu gelişmelerin yaşanmaması için uzaktan eğitim tek seçenek olarak gözüküyordu.

Okulların kapatılmasıyla birlikte 23 Mart tarihinde uzaktan eğitim süreci başladı. Üniversiteler arasında başlangıç tarihleri farklılık gösterse de süreç bir şekilde işlemeye devam etti. Yapılan açıklamalara göre 30 Nisan tarihinde uzaktan eğitime son verilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak yapılan yeni bir açıklamayla uzaktan eğitim süresinin uzatıldığı belirtildi.

uzaktan-egitim-31-mayisa-kadar-devam-edecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitimle ilgili açıklama yaptı. Mevcut koşullardan dolayı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri üzerine uzaktan eğitim sürecinin 31 Mayıs’a kadar devam edeceğini açıklandı.

Türkiye’de uzaktan eğitim şu anda EBA üzerinden gerçekleştiriliyor. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ilk 15 günde EBA’daki ders sayısının 650 bini geçtiğini belirtti. Ziya Selçuk, EBA sayesinde öğrencilerin istedikleri zaman ders çalışmaya devam edebildiklerini de sözlerine ekledi. Sınavlara hazırlanan öğrenciler konusuna da değinen Milli Eğitim Bakanı, ilgili hazırlıkların yapılmaya devam ettiğini söyledi. Bakan, 11. ve 12.sınıf öğrencilerinin EBA Akademik Destek Platformu’na yoğun bir talep gösterdiğini, son birkaç günde platforma kayıt olan öğrenci sayısının 1 milyona yaklaştığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı, koronavirüs salgınının devam ettiği bu günlerde uygulanabilir tek seçeceğin uzaktan eğitim olduğunu ifade etti. Bakan Selçuk, uzaktan eğitimin devam ettirilmesi ile ilgili bütün tedbirlerin alındığını ve hazırlıkların yapıldığını dile getirdi.

uzaktan-egitim-31-mayisa-kadar-devam-edecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilerin sınıfı nasıl geçecekleri sorusuna da cevap verdi. Sınıf geçme için ilk dönem alınan notların geçerli olacağı belirtildi. Bütün öğrencilerin sınıfı geçeceği ifade edildi. Zayıf notlar olması durumda öğrencilerin sorumlu şekilde üst sınıfa geçecekleri dile getirildi.

Milli Eğitim Bakanı son günlerde fazlaca konuşulan konulardan olan LGS’nin yapılacağı tarihlerdeki değişiklik istekleri hakkındaki soruları da cevapladı. Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı’nın LGS tarihleriyle ilgili kabine toplantısı sonrasında bir açıklama yapacağını söyledi.