DSÖ, Koronavirüs Belirtilerini Kontrol Eden Uygulama Geliştirdi!

DSÖ, Koronavirüs Belirtilerini Kontrol Eden Uygulama Geliştirdi!

PAYLAŞ
DSÖ, Koronavirüs Belirtilerini Kontrol Eden Uygulama Geliştirdi!
DSÖ, Koronavirüs Belirtilerini Kontrol Eden Uygulama Geliştirdi!

DSÖ, Koronavirüs Belirtilerini Kontrol Eden Uygulama Geliştirdi! Sıfır noktası Çin’in Wuhan kenti olan koronavirüs çok hızlı bir şekilde yayıldı. Fazlasıyla tehlikeli olan virüs şu ana kadar 283,850 kişinin ölümüne sebep oldu. Özellikle İtalya, İspanya ve ABD’de kontrol edilemeyen vaka artışının sonuçları acı oldu. Virüsün ortaya çıktığı yer olan Çin ise vaka sayılarında önemli bir düşüş yaşadı ve hayat neredeyse normale döndü.

Almanya ve Güney Kore’de vaka sayılarında düşüş yaşandı. Ülkemizde de benzer bir gelişme söz konusu. Türkiye gibi vaka sayılarında düşüş yaşanan ülkeler için şu an en büyük tehdit ikinci dalganın oluşması. Özellikle Almanya ve Güney Kore için uyarı çanları çalmaya başladı. Bu durumun önüne geçmek isteyen Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs belirtilerini kontrol eden bir uygulama geliştirdi. Uygulamanın Mayıs ayı içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor.

DSÖ Bilişim Kurulu Başkanı Bernardo Mariano uygulamayla ilgili bilgiler paylaştı. Açık kaynak kodlu olacak olan uygulama sayesinde kullanıcıya belirtiler hakkında soru sorulacağı ve bu şekilde insanlara rehberlik edilebileceğini belirtti. Ayrıca hükümetlerin uygulamayı kendileri için özelleştirebileceğini de dile getirdi. Geliştirmelerin yapılabilmesi adına önemli bir serbestlik sunuldu.

Hindistan, Avustralya ve İngiltere’de koronavirüsü izlemek için belirtileri kontrol ederek test yapılmasını öneren özelliklerin yer aldığı uygulamalar geliştirildi. Geliştirilen bazı uygulamalar, kullanıcıların lokasyonunu takip ederek temas izleme takibi yapabiliyor. Ülkeler, ekonomilerini kademeli olarak yeniden açarken, temas izleme tedbirleri virüsün yayılmasını önlemek adına son derece önemli bir adım olacak. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasının 5 milyonun üzerinde indirildiğini de hatırlatalım.

Microsoft ve Google’da deneyim elde etmiş olan tecrübeli mühendisler ve tasarımcılar, Koronavirüs Belirtilerini Kontrol Eden Uygulama üzerinde uzun süredir gönüllü olarak geliştirilmesi için çalışıyor. Kod, GitHub’da barındırılacak ve genel girdiye açık olacak.

Yazılımın Bluetooth tabanlı kişi izleme yöntemini benimseyeceği konuşuluyor. Ön çalışma yürüten DSÖ mühendisleri, Apple ve Google ile uygulamanın kabul edilmesi noktasında görüşmeler yürüttü.

Ayrıca DSÖ, diğer taraftan sağlık çalışanlarına yönelik bir uygulama hazırladı. Gelecek hafta kullanıma sunulacak uygulama, koruyucu ekipmanı en iyi şekilde giyme, el yıkama ve virüs tedavisiyle ilgili bilgiler barındıracak. DSÖ’nün “WHO Info” adlı uygulamasının bir parçası olacak.